Czym zastąpić nabiał? Czy można całkowicie pozbyć się nabiału?
Dieta

Czym zastąpić nabiał? Czy można całkowicie pozbyć się nabiału?

Lekarz zalecił ci zrezygnowanie z nabiału, co za tym idzie zastanawiasz się czym go zastąpić? Dietetyk przygotował ci rozpiskę żywieniową, w której nie ma mowy o nabiale a ty obawiasz się, iż jego brak jest czymś co w niekorzystny sposób może wpłynąć na funkcjonowanie twojego organizmu?

W takich przypadkach oraz sytuacjach warto zdać sobie sprawę, iż znalezienie alternatywy dla mleka lub masła nie stanowi żadnego problemu, w końcu dostępne są napoje typowo roślinne, a więc sojowe, migdałowe czy owsiane. Właśnie one stanowią dla mleka, w przypadku masła warto postawić najzwyczajniej w świecie na margarynę roślinną (która zawiera dużo witaminy D0, ewentualnie olej kokosowy.

Dużą popularnością cieszą się również wegańskie sery, jakie dostępne są nie tylko w sklepach ale przy niewielkich umiejętnościach możemy je wykonać wręcz samodzielnie, tworząc smaczny oraz pożywny twarożek.

Wystarczy namoczyć około 250 gram orzechów z nerkowca, następnie zmiksować z sokiem cytryny (wystarczy nam jedna) i doprawić solą oraz pieprzem.

Można go oczywiście wzbogacić poprzez pojawienie się szczypiorku lub koperku, tym samym posmarować sobie nasz chleb żytni lub razowy.

Czym zastąpić nabiał? Czy można całkowicie pozbyć się nabiału?

Czym zastąpić jajka? 

Jednak jak zastąpić jajka w naszych wypiekach, które de facto wydają się składnikiem nie tylko popularnym lecz nie mającym również swoistego zamiennika?

W bardzo prosty sposób, a mianowicie jedną z opcji może być zmielone sienie lniane, zalane z 3 łyżkami wrzątku do formy przypominającej wręcz rozbite jako, to idealne rozwiązanie do wykonania panierki.

Jeżeli pragniemy przygotować naleśniki bez użycia jajek, to tutaj przydadzą się płatki owsiane jakie po zmiksowaniu i odczekaniu krótkiej chwili zaczynają nie tylko pęcznieć ale również pozwalają na zagęszczenie masy.

Istnieje wiele metod i sposobów na to, by wyeliminować nabiał całkowicie oraz zastąpić go wieloma ciekawymi rozwiązaniami, a tym samym nie tylko wegańskimi, lecz niejednokrotnie dla naszego zdrowia wręcz wskazanymi w kontekście naszej diety lub samego lekarza.

Zobacz więcej podobnych postów