Najlepsze łódzkie smakołyki
Podróże kulinarne

Najlepsze łódzkie smakołyki

Istotnymi elementami każdej podróży są posiłki. Znaczna większość turystów po przybyciu do konkretnego miejsca chętnie próbuje lokalnych potraw. Nie inaczej jest podczas zwiedzania naszego pięknego kraju – na przykład miasta Łodzi. Oto kilka wybranych smakołyków, których nie można sobie odmówić.

Najlepsze łódzkie smakołyki

Popularne łódzkie potrawy

Na prowadzenie wysuwa się oczywiście zalewajka, która wywodzi się właśnie z łódzkich rejonów. Podstawą zupy są ziemniaki i zakwas chlebowy. Sama nazwa sugeruje sposób przygotowania potrawy – gotujące się ziemniaki i warzywa zalewane są wspomnianym zakwasem. W tradycyjnej zalewajce nie może zabraknąć czosnku, cebuli i pieprzu. Gospodynie domowe czasami wprowadzają innowacje, które występując w niewielkich ilościach nie zepsują smaku. Kolejną łódzką potrawą są kluski żelazne, które przygotowuje się z ziemniaków, niekiedy również jajka. Najczęściej podawane są z kapustą lub jako dodatek do żeberek. Równie dobrze smakują ze skwarkami i zieloną cebulką. Tak naprawdę są idealne w każdej postaci.

Co zjeść w Łodzi?

Odwiedzając Łódź powinno się skosztować kapusty z grochem oraz tatarczucha. Pierwsza potrawa jest podawana w wielu domach w Wigilię. W dawnych czasach mógł sobie na nią pozwolić każdy, ponieważ kapustę można było wszędzie kupić. Dla mieszkańców Łodzi i innych miast był to prawdziwy rarytas. Drugi przysmak to placek wypiekany na bazie mąki gryczanej, ze słodkim posmakiem. Zdobył popularność w XIX wieku. Mając ochotę na deser łódzki, najlepszym wyborem będzie między innymi piernik marchewkowy. Dodanie do niego rodzynek, goździków, skórki pomarańczy i gałki muszkatołowej wydobędzie z potrawy wszystko, co najlepsze. Warto ponadto skosztować polewki gruszkowej, która łączy w sobie smaki słodki i kwaśny. Mając na uwadze trwający sezon na truskawki, powinno się skosztować przyrządzonych z nich knedli. Najlepiej smakują podane z zasmażaną kapustą i boczkiem. Ten wyjątkowy smak z pewnością doceni każdy, kto choć raz skosztuje potrawy. Przykładów tradycyjnych smakołyków łódzkich jest znacznie więcej. Każda z nich zasługuje na wyróżnienie.

Zobacz więcej podobnych postów