Zastanawiasz się, czy twoje dziecko powinno ci pomóc w kuchni? Część 2
Kuchnia

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko powinno ci pomóc w kuchni? Część 2

Dostrzegasz, iż twoje dziecko wyraża chęci aby pomóc ci w przygotowaniu posiłków, dań a nawet pieczeniu? Myślisz nad tym, aby rzeczywiście częściej zapraszać je właśnie do takich czynności, jednak zastanawiasz się czy jest to odpowiednia pora?

Warto pamiętać o najważniejszym, mało kiedy dziecko nauczy się gotować, piec czy nawet wykonywać podstawowe czynności w naszej kuchni jeżeli je tego nie nauczymy, a co najważniejsze nie zachęcimy.

Niech dziecko w kuchni czuje się swobodnie, oraz posiada niezbędne akcesoria czy też miejsce 

Dziecko nie będzie tylko obserwatorem naszych czynności, a zapewne zechce bardzo szybko je powtarzać, robić dokładnie to co mama lub tata, dlatego pozwólmy mu uczestniczyć w takim zajęciu. Zakup zabawkowych garnków, noży czy akcesoriów pozwoli mu powielać te same czynności, a przy tym doskonale się bawić, rozwijać swoje umiejętności a nawet kształtować je w odpowiedni sposób.

Pozwólmy mu robić coś co w danym momencie my wykonujemy, smarować chleb czy przygotować blaszkę z margaryną na ciasto, podpowiadajmy jak można to zrobić lecz z drugiej strony pozwólmy na kreatywność a więc kształtowanie własnych umiejętności.

Warto umożliwić dziecku, swobodę w działaniu a nie stosować jasno określone zasady, może dzięki temu że posoli a nie posłodzi naleśniki zrozumie iż nie są one dobre i następnym razem się nas posłucha.

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko powinno ci pomóc w kuchni? Część 2

Dlaczego powinniśmy pozwolić naszemu dziecku, na aktywne spędzanie czasu razem z nami w kuchni? 

Pewnie pojawią się opinie, iż dziecko w kuchni to nieporządek oraz bałagan, jaki po sobie pozostawi, jednak czy my niejednokrotnie nie mieliśmy podobnej co do tego sytuacji? Dlatego pozwólmy mu w niej przebywać, nauczmy poszczególnych etapów realizowania czynności w kuchni, poprzez przygotowanie akcesoriów i produktów, potem ich krojenie oraz obróbkę a na końcu gotowanie czy sprzątanie.

Z czasem nasze dziecko nabierze bardzo przydatnych przyzwyczajeń, a dobra zabawa sprawi iż pozyska nie tylko niezbędne umiejętności kuchenne ale odnajdzie się w kontekście obowiązków czy czynności bezpośrednio powiązanymi z gotowaniem oraz przygotowaniem jedzenia.

Zobacz więcej podobnych postów