Rzeka Żylica – Szczyrk

Beskid Śląski to region Polski od lat doceniany przez turystów. Szczególnym uznaniem cieszy się Szczyrk – miasto leżące w dolinie Żylicy i otoczone majestatycznymi szczytami – Klimczoka, Magury, Skrzycznego i Malinowskiej Skały. Nie dziwi więc fakt, że przybywający tu goście przede wszystkim w sezonie letnim przede wszystkim zajmują się turystyką pieszą i rowerową, zimą zaś oddają się białemu szaleństwu, czy to na stokach, czy też na trasach biegowych. Ale Szczyrk, i to niezależnie od pory roku, wybierają także na miejsce swego pobytu, wędkarze, którzy szczególnie cenią jako łowisko, wspomnianą już wyżej rzekę Żylicę.

Żylica jest to niewielka (jej długość to zaledwie 23 km), ale za to bardzo bystra rzeka, o charakterze typowo górskim. Źródła Żylicy zlokalizowane są na wysokości 900-940 m n.p.m. na północnych zboczach wzniesienia Malinów oraz Przełęczy Salmopolskiej – jest to obszar Szczyrku Salmopol. W pobliżu źródeł Żylicy bez trudu znaleźć można noclegi turystyczne w pięknej lokalizacji i przystępnej cenie. Żylica przepływa przez cały Szczyrk, w kierunku północno-wschodnim i rozdziela swą doliną masyw Skrzycznego i masy Klimczoka. Następnie rzeka płynie po wypłaszczonym obszarze kotliny Żywieckiej, a u podnóża Beskidu Małego w miejscowości Zarzecz, wpada do Jeziora Żywieckiego.

Żylica mimo że nie jest zbyt dużych rozmiarów, jest rzeką niebezpieczną i w przeszłości dokonywała wielu zniszczeń zarówno w Szczyrku, jak i w Kotlinie Żywieckiej. W związku z tym, jej koryto w znacznym stopniu uregulowano. Na terenie Szczyrku koryto na znacznych odcinkach zostało wyłożone ażurowymi płytami betonowymi, co nie sprzyja bytowaniu ryb. Na szczęście już za zabudowaniami miasta stan rzeczy się zmienia, rzeka również jest uregulowana, ale w bardziej naturalny sposób, dzięki czemu można tu złowić piękny okaz pstrąga potokowego oraz (choć rzadziej) lipienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *