Twierdza Boyen – Wilkasy

Wilkasy to duża wieś, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w pobliżu Giżycka. Otoczona pięknymi mazurskimi jeziorami (Niegocin, Taty, Wilkasy Duże i Małe) stanowi ośrodek sportów wodnych znany w całym kraju. Na nocleg do Wilkasów wybierają na urlop Ci, którzy lubią kameralny klimat mniejszych miejscowości, a równocześnie chcą mieć w pobliżu większe miasto i wszystkie udogodnienia, jakie oferuje. Choć w te okolice najczęściej goście przyjeżdżają by korzystać z aktywnego wypoczynku na wodzie, to będąc już tutaj warto pozwiedzać okolicę i choćby odwiedzić Twierdzę Boyen.

Twierdza ta położna jest w zachodniej części Giżycka, pomiędzy jeziorem Kisajno a Niegocin, zaledwie 3 km od centrum Wilkasów, dlatego spokojnie można się tam wybrać spacerkiem, w jakieś wakacyjne popołudnie. Twierdza Boyen to kompleks o kształcie gwiazdy, będący ważnym punktem strategicznym w linii obrony jaką stanowiły Wielkie Jeziora Mazurskie. Pierwsze plany jej budowy były czynione już w roku 1818 przez generała von Grolmanna oraz generała von Boyena, którego to nazwiskiem, ostatecznie twierdza została nazwana. Budowę twierdzy rozpoczęto dopiero 23 lata później, w roku 1841. Jej projekt wykonał autor projektu Fortu Winiary oraz Twierdzy Poznań – Johann Brese.

Twierdza zajmuje obszar około 100 ha i była przygotowana na stacjonowanie 3000 żołnierzy. W roku 1975 została wpisana do rejestru zabytków, ale ze względu na brak jakichkolwiek zabezpieczeń uległa daleko posuniętej dewastacji. Dopiero w roku 1993 zarząd nad twierdzą przejęło Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało obiekt i udostępniło do zwiedzania. Na terenie twierdzy w budynku dawnych koszar utworzono schronisko młodzieżowe oraz Muzeum Twierdzy Boyen.

Twierdza otwarta jest od kwietnia do października, a od listopada do marca jest możliwość jej zwiedzenia tylko po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu. Bilet wstępu kosztuje 10 zł (dla dzieci, uczniów, studentów oraz emerytów i rencistów bilet ulgowy w cenie 5 zł).

One thought on “Twierdza Boyen – Wilkasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *