Śladami hrabiego Edwarda Raczyńskiego

Jeśli szukamy miejsca na wypoczynek, a znudziły już nam się wszystkie nadmorskie kurorty i górskie uzdrowiska, koniecznie trzeba wybrać miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy i spokoju, a równocześnie zobaczyć coś ciekawego, poznać intrygującą historię. Takim miejscem, bez wątpienia, jest wielkopolska wioska – Zaniemyśl. Położona niecałe 40 kilometrów od Poznania, nad trzema jeziorami, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Noclegi w tej okolicy (Zaniemyśl – szczegóły tu) to dobra propozycja spędzenia urlopu zarówno dla osób spragnionych wypoczynku na łonie natury, jak i dla poszukiwaczy interesujących historii. Tych ostatnich w Zaniemyślu nie brakuje.

Wystarczy przywołać osobę Edwarda hrabiego Raczyńskiego herbu Nałęcz. Była to niezwykle intrygująca postać – ziemianin wielkopolski, podróżnik, prowadził wykopaliska w Troi – w trakcie, których prowadził dziennik (bardzo cenny ze względu na opis życia codziennego Turków w XIX wieku), chciał zbudować szybowiec z trzciny. Był bardzo hojnym darczyńcą – wspierał finansowo uczonych oraz pisarzy (m.in. naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza), budowę szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Złotej Kaplicy w Katedrze Poznańskiej, a także pierwszego wodociągu w Poznaniu.

Jednak najbardziej znany jest w Zaniemyślu ze względu na wsypę, którą,w roku 1815, ofiarował mu Józef Jarczewski. Na tej wyspie (nazwanej od jego imienia Wyspą Edwarda) hrabia wybudował niewielką, ale piękną rezydencję z drewna modrzewiowego, a także utworzył prywatną flotę. W rzeczywistości było to po prostu kilka łodzi, które brały udział w organizowanych przez hrabiego „bitwa morskich” na Jeziorze Raczyńskim oraz w wyprawach mających na celu odkrywanie „nieznanych lądów”. Hrabia Edward uwielbiał swoją wyspę, to na niej tworzył swe dzieła historyczne, na niej odpoczywał i bawił się z przyjaciółmi. Na niej też popełnił samobójstwo – rozgoryczony oskarżeniami o malwersację pieniędzy podczas budowy Złotej Kaplicy.

Grób hrabiego Raczyńskiego znajduje się przy kościele św. Wawrzyńca, wraz z pięknym pomnikiem jego żony – Konstancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *