Sanktuarium w Licheniu Starym

Licheń Stary (do 31 grudnia 2011: Stary Licheń) – wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Miał prawa miejskie w wiekach XV – XVII. Od połowy XIX wieku znajdujące się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Według danych z 29 kwietnia 2010 roku – miejscowość (sołectwo) liczyła 1479 osób zameldowanych na pobyt stały.

W miejscowości warto zobaczyć Wiatrak Koźlak, który jest zlokalizowany w Starym Licheniu. Jest stary i opuszczony. Powstał w XIX wieku, był używany do przemiału mąki, aż do 1960 roku, dlatego można podziwiać narzędzia do tego służące. Jest ostatnim, zachowanym wiatrakiem na terenie gminy Ślesin. Koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Jana Pawła II. Znajduje się przed bazyliką. Na uwagę zasługują także Kamienie Licheńskie pochodzące w większości z Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, która znajduje się w pobliżu. Na nich – zauważyć można daty, które są związane z Polską i Licheniem. Na głazach mniejszych możemy przeczytać cytaty z Biblii.

Zostając na dłużej w Licheniu Starym warto skorzystać z oferty noclegowej, jakiej w miasteczku nie brakuje. Można wynająć atrakcyjny pokój w hotelu, kwaterze, domku prywatnym czy Pensjonacie Turysta. Jest on usytuowany przy ulicy Gosławickiej. Do dyspozycji gości oddana jest przechowalnia rowerów, leżaki i parasole na plażę oraz bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Na terenie, gdzie został wybudowany obiekt – istnieje możliwość zorganizowania ogniska bądź grilla. Dom ten jest zlokalizowany jedynie sto metrów od Sanktuarium Maryjnego w rynku Lichenia. Znajduje się także Karczma Pod Tęczą, gdzie serwowana jest kuchnia polska. W pobliżu obiektu znajdziemy: bar, kawiarnie oraz punkty małej gastronomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *