Radom – zobacz i daj się zaskoczyć

Radom to miasto znajdujące się na południe od stolicy Polski, Warszawy. Tym samym administracyjnie przynależy do województwa mazowieckiego. Miasto posiada w swojej ofercie kilka ciekawych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim słynie z zabytków. Podzielone jest na Stary i Nowy Radom, nazywany Miastem Kazimierzowskim. Wszystko to za sprawą króla Kazimierza Wielkiego, który chciał w mieście wybudować potężne fortyfikacje, ale Stare Miasto było na to za małe. Powziął więc jego rozbudowę i tam umieścił mury obronne, zamek i kościół. Do dziś można podziwiać szczątkowe fragmenty zabudowy obronnej, a także powstałe w okolicy budowle.

Bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Grodzisko Piotrówka, które nazywane jest kolebką Radomia. Jest to sztucznie usypane wzgórze na stoku doliny Mlecznej. Dawny drewniany gród otoczony był tylko przez puszczę, po której dziś nie ma śladu. Są natomiast inne godne uwagi zabudowania: Zamek Królewski, kościół św. Jana Chrzciciela, kościół ewangelicko-augsburski, kościół i klasztor oo. Bernardynów, kościół pw. św. Trójcy, kościół pw. Opieki NMP, a także liczne kamienice oraz zabytkowe budowle znajdujące się przy ulicach Malczewskiego, Żeromskiego i Piłsudskiego. W mieście napotkać można na wiele pomników, w tym poświęcone: Janowi Pawłowi II, Janowi Kochanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Prymasowi Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz upamiętniający żołnierzy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i Czynu Legionów.

Będąc w Radomiu nie sposób nie natrafić na któreś z muzeów. Można wybrać się na wycieczkę między innymi do muzeum: Sztuki Współczesnej, Wsi Radomskiej czy Rzeźby Polskiej. Uwagę zwłaszcza rodzin z dziećmi przyciągają takie atrakcje Radomia jak na przykład park trampolin. Dzieci mogą się w nim wyszaleć i nieźle zmęczyć, a bierni nie muszą pozostać także ich opiekunowie. Na świeżym powietrzu znajduje się natomiast park linowy, w którym również bawić się mogą nie tylko najmłodsi. Wyznaczono w nim bowiem trzy trasy przejścia o różnej wysokości, długości przejścia oraz zróżnicowanym poziomie trudności. Gdy nie dopisze pogoda, można wybrać się na jeden z krytych basenów lub do kina.

Niewątpliwie w Radomiu nie można się nudzić. Jest tu wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, a także kilka atrakcji, których nie sposób przeoczyć. Warto wybrać się tu także z okazji Radom Air Show, czyli pokazy lotnicze i wystawę sprzętu wojskowego. Po wybraniu terminu przyjazdu trzeba zapoznać się z bazą noclegową (http://meteor-turystyka.pl – noclegi Radom), w której skład wchodzą: hotele, hostele, prywatne kwatery, pole namiotowe i domki kempingowe. Przydatne na ich temat informacje można znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Należy wpisać hasło: "noclegi Radom" i wybrać, którąś z dostępnych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *