Mazurski Park Krajobrazowy i Mikołajki

Mikołajki to bezdyskusyjna żeglarska stolica Polski. Co roku, licznie odwiedzane są przez wielbicieli sporów wodnych, jezior i szant. Ale na dłuższy wypoczynek do Mikołajek wybierają się także Ci, którzy podczas urlopu pragną lepiej poznać naszą ojczystą przyrodę. To właśnie w Mikołajkach można rozpocząć zwiedzanie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który sąsiaduje z miastem od południowego zachodu.

Mazurski Park Krajobrazowy powstał w roku 1977. Swym zasięgiem objął powierzchnię ponad 53 tyś hektarów (co czyni go jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce), z czego 29 tys. ha to obszar leśny, a 18 tys. ha – obszar wód (jeziora i rzeki), pozostały obszar to użytki rolne i tereny zabudowane. Strefa ochronna wokół parku obejmuje około 18 tys. ha powierzchni. Na terenie MPK znajduje się 29 osad, a liczba mieszkańców wynosi niecałe 5 tysięcy.

Park został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych malowniczego krajobrazu jezior polodowcowych, wraz z jego bogatą fauną i florą, a także w celu ochrony kulturowych i historycznych wartości Mazur.

Na obszarze MPK znajduje się m.in.:

* największe polskie jezioro – Śniardwy (11 383 ha) oraz 60 innych jezior o powierzchni większej niż 1 ha,

* rzeka Krutynia (jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie),

* 11 rezerwatów przyrody.

W Parku spotkać można:

* ok. 850 gatunków roślin naczyniowych (w tym bardzo rzadki pełnik europejski, chamedafnę północną, czy dzwonecznika wonnego),

* ponad 200 gatunków ptaków (na czele z bielikiem, bocianem czarnym, puchaczem, rybołowem oraz orlikiem krzykliwym),

* wiele bardziej lub mniej znanych zwierząt (wilki, rysie, bobry, wydry).

Mazurski Park Krajobrazowy ma specyficzny klimat, ze względu na ścierający się tu wpływ klimatu kontynentalnego i morskiego, charakteryzuje się on długą zimą, chłodnym latem (ze średnią temperaturą lipca na poziomie 17-18 stopni Celsjusza) i dużymi opadami. Park w całości zlokalizowany jest na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Pisz, Mikołajki, Orzysz i Ruciane-Nida.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *