Lato bliskie naturze w Augustowie

Współczesny świat to zazwyczaj miasta o wysokim poziomie zabetonowania i przeszklenia, z minimalną dawką terenów zielonych – dopiero od nie tak dawna zaczęto zwracać uwagę na zieleń inną niż krzewy czy trawniki. Bardzo łatwo było ścinać "wadzące" w przestrzeń miejską drzewa, przy czym nikt nie myślał, że rosły one przez dziesięciolecia, by w finale móc dawać ludziom chociażby cień i lepsze powietrze do oddychania. Betonowe miejskie pustynie są katastrofalne w skutkach nie tylko dla zdrowia ludzi ale i estetyki tych miast. Ludzie, którzy przyjechali do nich za pracą z mniejszych miejscowości, będą tęsknić za kontaktem z naturą i wysokim poziomem wakacyjnego odpoczynku. Czy kwiatek w doniczce zredukuje stres?

Wszystko zależy od poziomu nagromadzonego stresu – jego stan faktyczny bywa czasem trudny do samooceny. Są mieszkania i domy, w których jest pełno kwiatów doniczkowych, których pielęgnacja i hodowla sprawia ludziom przyjemność i zmniejsza poziom napięcia nerwowego. Oczywiste jest, że cieszy oczy samodzielnie wyhodowany storczyk czy inna roślina egzotyczna, która wymaga wysiłku i szczególnej troski ze strony człowieka. Ale żadna roślina domowa nie zastąpi kontaktu z prawdziwą naturą – dlatego też warto jest pomyśleć o wakacjach na łonie przyrody, w miejscu niekoniecznie odległym od dobrodziejstw współczesnej cywilizacji.

Augustów to istny raj dla pasjonatów wyjątkowej urody Podlasia. Okolica pozwala na wypoczynek, w którym człowiek koncentruje się na energii roślin i zwierząt, ale i zachęca do aktywnych jego form, a tych jest tutaj ogromny wybór. Przykładem jest możliwość pływania na kajakach i docieranie w ten sposób do najskrytszych zakamarków natury. Augustowska infrastruktura noclegowa odwzajemnia tę miłość i oferuje miejsca, które gwarantują udany wypoczynek, także w domowych klimatach. Centrum turystycznego życia miasta stanowi Rynek Zygmunta Augusta, przy którym zlokalizowane są liczne kawiarnie i restauracje. Miasto to także zabytki takie jak Kanał Augustowski, Kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 – nocował w niej sam Napoleon Bonaparte, zespół sakralny w Studzienicznej w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *