Kościoły w Bystrzycy Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka to teren coraz częściej odwiedzany przez turystów. W Bystrzycy Kłodzkiej nie brakuje zabytków o charakterze sakralnym. Pierwszym z nich jest oczywiście kościół parafialny pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Świątynia powstała w czternastym wieku, a w szesnastym została poważnie przebudowana. Nadano jej wtedy renesansowy kształt. Kolejne poważne przebudowy miały miejsce na początku dwudziestego wieku. Cechą wyróżniającą bystrzycki kościół jest rząd kolumn biegnący przez środek świątyni. Takiego układu nie spotyka się nigdzie indziej w kraju. Świątynia pełna jest zabytków. Na uwagę zasługują: gotycka figurka Matki Boskiej, średniowieczna chrzcielnica czy barokowe rzeźby świętych Franciszka i Jana Nepomucena. Pobliska plebania również jest zabytkiem i pochodzi z szesnastego wieku.

Kolejnym, bardzo ważnym obiektem sakralnym w Bystrzycy Kłodzkiej jest kościół pod wezwaniem świętego Floriana. Powstał on w pierwszej połowie osiemnastego wieku. Zastąpił znajdującą się tam wcześniej kaplicę, pochodzącą z siedemnastego wieku. Świątynia wznosi się na Górze Parkowej – popularnych terenach rekreacyjnych miasta. Jest prawie całkowicie otoczona przez drzewa. Kościół powstał jako wotum – ma upamiętniać potężny pożar, który miał miejsce w 1703 roku. Ołtarz kościoła skrywa w sobie relikwie świętego Floriana, patrona miasta oraz figury świętych Katarzyny i Barbary. Sklepienie zostało ozdobione freskami ukazującymi płonące miasto. Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków.

Innym obiektem wartym uwagi jest pochodzący z pierwszej połowy osiemnastego wieku kościół świętego Jana Nepomucena. Kiedyś był to kościół szpitalny, obecnie jest on częścią bystrzyckiego domu opieki nad osobami starszymi. Jest czynny, codziennie odbywają się w nim msze święte.

Następny zabytek znajduje się przy wjeździe do Bystrzycy Kłodzkiej, przed wiaduktem kolejowym. Jest to kaplica poświęcona świętemu Franciszkowi Ksaweremu, który to miał ochronić miasto przed epidemią dżumy. Kaplica powstała w drugiej połowie siedemnastego wieku. Legenda podaje, że właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi kaplica miał umrzeć chory na dżumę mieszkaniec Kłodzka.

Wybierając Bystrzycę Kłodzką jako miejsce wypoczynku, warto zarezerwować wcześniej miejsce noclegowe. Może to zrobić za pomocą internetu. Ceny noclegów w Bystrzycy Kłodzkiej są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy bardzo drogie miejsca, jak i te przygotowane dla turystów o mniejszych zasobach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *