Jurata i kościoły w Jastarni

Jurata to niewielka, nadmorska miejscowość turystyczna, leżąca na Mierzei Helskiej, w województwie pomorskim. Można tu dojechać z każdego zakątka Polski komunikacją publiczną. Najlepiej z Koszalina, skąd można już bez problemu dotrzeć do tego urokliwego miejsca. Z cała pewnością w pełni tu odpoczniemy oraz będziemy mogli podziwiać piękno nieskalanej przyrody, a także pooddychać zdrowym, pełnym jodu świeżym powietrzem i odetchnąć pełną piersią.

Będąc w Juracie, warto odwiedzić pobliską Jastarnię. Znajduj się tam stworzony w stylu neobarokowym kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który został wybudowany w 1932 roku. Świątynia postawiona jest z inicjatywy księdza Pawła Stefańskiego. Nad wejściem można zobaczyć busolę, która wykonana została z metaloplastyki. Na szczególną uwagę zasługuje marinistyczny wystrój wnętrza, natomiast sama ambona ma kształt łodzi niesionej przez spienione fale. Witraże ukazujące sceny z życia Matki Bożej i stacje Drogi Krzyżowej wykonał dla świątyni krakowski profesor Adam Bunsch [tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bunsch]. W kościele znajduje się także kopia cudownej figury Matki Boskiej Swarzewskiej, zamknięta w szklanej gablocie. Od 1987 roku w jednej ze ścian widnieje tablica ku czci księdza Hieronima Gołębiewskiego, zasłużonego dla Jastarni oraz okolic. Całość budowli wieńczy biała wieża z hełmem, która jest widoczna już z z daleka. W okresie letnim w kościele odbywają się wspaniałe koncert organowe, w których udział biorą największe sławy z Polski, a także z zagranicy.

W zachodniej części miasta zwanej Kuźnicą przy ulicy Szynalewskiego 9 znajduje się rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego. Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim, w latach 1931-1933, na wzór Sanktuarium Maryjnego w Swarzewie. Jest jednonawowa, zbudowana z czerwonej cegły. Nad kościołem widnieje strzelista czworoboczna wieża. Wystrój należy do skromnych, posiada wiele rybackich elementów, drewniana ambona jest imitacją łodzi rybackiej. Umieszczona jest po lewej stronie prezbiterium i przypomina o morskim charakterze świątyni. W rogach nawy widać dwa boczne ołtarze: ołtarz Matki Boskiej oraz ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ciekawa jest także droga krzyżowa sprzed 1939 roku oraz metrowa, gipsowa pieta. Konfesjonały są dębowe, postawione na miejsce starych dopiero w 1985 roku, dopasowane są do neogotyckiego stylu. Znajdują się tutaj również przepiękne malowidła z roku 1955, które odświeżono w roku 1983. W kościele umieszczona została także tablica poświęcona pamięci pierwszego proboszcza, księdza Franciszka Ksawerego Szynalewskiego.

Baza noclegowa w Juracie [tutaj: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jurata,0.html] jest bardzo bogata. Każdy turysta może znaleźć odpowiedni dla siebie nocleg. Dla bardziej wymagających są ekskluzywne i eleganckie hotele, gdzie znajdzie się wiele dodatkowych udogodnień. Można także zatrzymać się w komfortowym pensjonacie czy wynająć kwaterę prywatną. W samej Juracie znajdzie się kilkadziesiąt obiektów noclegowych. Warto wcześniej poszukać czegoś odpowiedniego w internecie, wpisując w wyszukiwarce hasło “noclegi Jurata”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *