Jezioro Gardno – Rowy

Rowy to niewielka nadmorska miejscowość w województwie pomorskim. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka i rybołówstwo. Z jednej strony miejscowość graniczy z Morzem Bałtyckim, z drugiej z jeziorem Gardno. Podobny model jest często spotykany na polskim wybrzeżu, ze względu na mnogość występujących tam jezior przybrzeżnych – chociażby miejscowość Międzywodzie umiejscowiona jest w taki sam sposób. Jezioro Gardno, dawnej nazywane Gardeńskim leży na Wybrzeżu Słowińskim, od morza dzieli je piaszczysta mierzeja, na której znajdują się Rowy. Gardno jest naturalnym zbiornikiem wodnym, ma prawie dwa i pół hektara powierzchni i niewielką bo liczącą zaledwie 2,6 metrów głębokość. Należy do Słowińskiego Parku Narodowego, a w pobliżu znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna. Średnia w wielkości powierzchnia, mała głębokość i silnie wiejące naturalne wiatry sprawiają, że jezioro to idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Najczęściej przyjeżdżają tu zwolennicy windsurfingu i żeglarze. Coś dla siebie mogą znaleźć tu również wędkarze. Bogata fauna pobliskiego parku i rezerwatu zadowoli nawet najbardziej wybrednego amatora wędki.

W prehistorycznych czasach poziom wody w jeziorze był o trzy metry wyższy. Wiejące tutaj wiatry poza przyciąganiem windsurferów powodują jeszcze jedno ciekawe zjawisko – woda z morza napływa do jeziora. W okolicy jeziora znajdują się cztery obszary ścisłej ochrony przyrody: Gardnieńskie Lęgi, Jezioro Dołgie Małe, Mierzeja oraz Wyspa Kamienna. Niewątpliwie czarną kartę kartę w historii jeziora zapisało wydarzenie z 1948 roku. Miał tutaj miejsce największy wypadek w historii polskiego harcerstwa. W wyniku przewrócenia łódek zginęło tutaj 25 osób, głównie nastoletnich harcerek. Wypadek był spowodowany rażącą nieodpowiedzialnością miejscowego przewoźnika. Na łodzi mogącej pomieścić maksymalnie 20 osób umieścił on dwa razy tyle. Jezioro jest całkowicie bezpieczne, a od tamtego czasu przepisy dotyczące żeglugi stały się bardziej restrykcyjne.

Jako miejscowość w dużej mierze turystyczna Rowy posiadają bogatą bazę noclegową. Tuż przy Jeziorze Gardno znajduje się trzygwiazdkowy Kormoran Hotel SPA. Ceny noclegów zaczynają się już od 180 złotych za osobę. W ośrodku znajduje się również centrum odnowy biologicznej.

One thought on “Jezioro Gardno – Rowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *