Jezioro Czorsztyńskie – centrum atrakcji

Czorsztyn jest niewielką turystyczną miejscowością położoną nad Jeziorem Czorsztyńskim w południowej części Małopolski. Dogodne drogi dojazdowe sprawiają, że dostaniesz się tu bez problemu zarówno własnym środkiem transportu jak i komunikacją publiczną. Jeżeli nie posiadasz samochodu, to nad jezioro najwygodniej dojedziesz busem z Krakowa. Odjeżdżają one z dolnej płyty dworca i kursują co kilkadziesiąt minut.

Baza noclegowa w Czorsztynie jest doskonale rozwinięta. W zdecydowanej większości składają się na nią niewielkie pensjonaty oraz kwatery prywatne. Większość z istniejących w okolicy obiektów noclegowych oprócz wygodnego łóżka oferuje również swoim gościom całodzienne wyżywienie bazujące na lokalnych produktach.

Jedną z największych atrakcji Czorsztyna jest jezioro. Powstało ono jako sztuczny zbiornik wodny, który ma chronić okolicę przed skutkami ewentualnej powodzi. Początki budowy zbiornika, której inicjatorem był Gabriel Narutowicz sięgają początku 20 stulecia. Ostatecznie budowę rozpoczęto w połowie ubiegłego wieku a ostatnie prace wykończeniowe przy tamie i oczyszczalni ścieków wykonano w 1997 roku. Nad jeziorem powstało bardzo wiele punktów rekreacyjnych, w których można wypocząć w promieniach słonecznych. Prywatni przewoźnicy oferują również rejsy po tafli jeziora niewielkimi statkami turystycznymi oraz gondolami. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego takiego jak kajaki czy rowerki wodne.

Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego przebiega wyjątkowo malowniczy szlak rowerowy. Jego długość wynosi niecałe 70 kilometrów i w całości został poprowadzony po drogach asfaltowych, dzięki czemu bez problemu można się po nim poruszać nawet na rowerze miejskim. Na wycieczkę rowerową wokół tafli warto zarezerwować sobie cały dzień, tak aby przy okazji móc zwiedzić okoliczne atrakcje do których zaliczają się między innymi ruiny dwóch zamków – w Czorsztynie oraz Niedzicy. W szczycie sezonu turystycznego, który przypada na miesiące wakacyjne ciężko jest znaleźć wolne noclegi w Czorsztynie, dlatego jeszcze na kilka tygodni przed planowanym urlopem warto pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego. Dane adresowe większości obiektów można znaleźć zarówno w miejscowym punkcie informacji turystycznej jak i w internecie pod hasłem “noclegi Czorsztyn”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *