Dom Rybaka – Władysławowo

Szeroka plaża, ciągnąca się przez ponad dwadzieścia kilometrów, czyste powietrze, nasycone jodem, leczniczy klimat, morze i zatoka i jeszcze wszechobecny zapach ryb – złowionych, smażonych, wędzonych… Władysławowo. Już we wczesnym średniowieczu istniała tu osada rybacka o nazwie Wielka Wieś, w której, w XVII wieku ze względu na strategiczne położenie Władysław IV wybudował dwa forty obronne przed spodziewanym najazdem Szwedów. Na jego cześć kolejne pokolenia nadawały najpierw portom, potem także miastu – nazwę Władysławowo. Współcześnie jest to znana nadmorska miejscowość letniskowa ze stale rozwijającą się bazą noclegową i gastronomiczną, licznymi miejscami rozrywki, odbywającymi się w okresie letnim wydarzeniami kulturalnymi i wspaniałymi warunkami do plażowania i uprawiania sportów wodnych.

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym budynkiem miejscowości jest Dom Rybaka, wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jako hotel dla rybaków i marynarzy, którzy mieli pracować w planowanym porcie i zakładach przetwórstwa rybnego. Budynek wybudowano w stylu socrealizmu, nie jest on jednak tak „toporny”, jak typowe obiekty tamtych czasów. Liczne jaskółki na dachu, charakterystyczne dla architektury baroku, arkady wraz ze schodami, kojarzące się z renesansem, pionowy podział ścian frontowych poprzez zastosowanie licznych lizen, okrągły wykusz z tarasem, podpierany kolumnami, wyodrębnienie w głównym budynku trzech zróżnicowanych architektonicznie brył, połączonych arkadowym łącznikiem z dobudowaną ośmiopiętrową wieżą, zakończoną także arkadami, strzelistym dachem z ciekawymi lukarnami i ażurową kulą, stanowią o niepowtarzalności obiektu.

Dziś w Domu Rybaka nie ma już hotelu – mieści się tu między innymi Urząd Miasta i Muzeum Motyli, a na wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – jeden na wysokości 45 m n.p.m., drugi – 63 m n.p.m. Z obydwu widać panoramę miasta, port, morze ciągnące się po horyzont, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Trudno sobie już wyobrazić Władysławowo bez Domu Rybaka, który na dobre wpisał się już w koloryt miasta. À propos kolorytu – warto podejść pod budynek nocą, gdy pięknie podświetlony odsłania inne oblicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *