Zabytki i atrakcje turystyczne – Bydgoszcz

Chcąc wymienić wszystkie atrakcje turystyczne, jakimi kusi Bydgoszcz, należałoby napisać nudny, kilkustronicowy artykuł w formie wyliczanki. Miasto to, mimo ogromnych zniszczeń, jakie je dotknęły w czasie ostatniej wojny, posiada wiele zachowanych w dobrym stanie zabytków architektury sakralnej, militarnej, przemysłowej, użytkowej oraz mieszkalnej. Ponadto, swoją siedzibę ma w nim wiele muzeów oraz instytucji kultury, które są organizatorami kilkunastu dużych festiwali.

Do najciekawszych muzeów, jakie można zwiedzić w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego, należą niewątpliwie Muzeum Okręgowe, Muzeum Wojsk Lądowych, jedyne w Polsce działające Muzeum Farmacji, mieszczące się we wciąż czynnej aptece oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Oprócz nich, w Bydgoszczy są również inne muzea, które zdecydowanie warto odwiedzić, jak choćby Muzeum Oświaty, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Wolności i Solidarności czy Muzeum Fotografii. Jak widać, placówek muzealnych nie brakuje, więc noclegi w Bydgoszczy (www) mogą okazać się konieczne, jeśli najdzie nas ochota, żeby zwiedzić choć część z nich.

Jak już wspomniano, Bydgoszcz to nie tylko muzea. Organizowane są tu także festiwale, które przyciągają widzów z całego kraju i nie tylko. Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych należą z pewnością takie festiwale jak: Bydgoski Festiwal Muzyczny i Musica Antiqua Europae Orientalis – organizowane przez Filharmonię Bydgoską (www), Bydgoski Festiwal Operowy – organizowany przez Operę Nova oraz Festiwal Premier – organizowany przez bydgoski teatr.

Bydgoszcz posiada też zabytek iście unikatowy. Mowa tu o najstarszej w Polsce czynnej sztucznej drodze wodnej, czyli o Kanale Bydgoskim, wybudowanym w 1774 r., wraz z systemem śluz. Historia i współczesność Bydgoszczy jest zresztą nierozerwalnie związana z wodą. Historycznie Bydgoszcz leży na styku śródlądowych traktów łączących Europę Wschodnią z Europą Zachodnią, a jedynym zachowanym do dziś łącznikiem tych traktów jest Kanał Bydgoski, którego cztery śluzy zostały odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania.

Zwiedzanie Bydgoszczy trudno byłoby zaplanować jako jednodniową wycieczkę. Nie ma się jednak co martwić, gdyż baza noclegowa i gastronomiczna jest w Bydgoszczy doskonale rozwinięta i przeważnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca na kwaterze czy w restauracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *